تبلیغات
ناگفتنی ها - اربعین حسینی تسلیت باد!
ناگفتنی ها
نوشته شده در تاریخ جمعه 16 بهمن 1388 توسط misf
 
سخنان بزرگان جهان در باره امام حسین
 
جرج جرداق (دانشمند و ادیب مسیحی):‏
 
وقتی یزید، مردم را تشویق به قتل امام حسین(ع) و مأمور به خون ریزی می كرد، آنها می گفتند: چه مبلغی به ما می دهی؟ امّا انصار حسین(ع) به او گفتند: ما با تو هستیم و اگر هفتاد بار كشته شویم، باز می خواهیم در ركابت جنگ كنیم و كشته شویم.
 
‏آنطون بارا (اندیشمند مسیحی):‏
 
اگر حسین از آنِ ما بود، در هر سرزمینی برای او بیرقی بر می افراشتیم و در هر روستایی برای او منبری برپا می كردیم و مردم را با نام حسین به مسیحیّت فرا می خواندیم.
 

‏تاملاس توندون (رئیس سابق كنگرة ملّی هندوستان):‏
 
این فداكاری های عالی از قبیل شهادت امام حسین(ع)، سطح فكر آدمی را ارتقاء بخشیده، و شایسته است خاطرة آن همیشه باقی بماند و یادآوری شود.
 
‏فردریك جِمس:‏
 
درس امام حسین و هر قهرمان شهید دیگری این است كه در دنیا، اصول ابدی عدالت و ترحم و محبّت وجود دارد كه تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند كه هر گاه كسی برای این صفات مقاومت كند و در راه آن پافشاری كند، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند.
 
‏ بنت الشاطی (نویسندة معروف مصری):‏
 
زینب، خواهر حسین بن علی، لذّت پیروزی را در كام ابن زیاد و بنی امیّه خراب كرد و در جام پیروزی آنان قطرات زهر ریخت. در همة حوادث سیاسی پس از عاشورا همچون قیام مختار و عبدالله بن زبیر و سقوط دولت امویّان و برپایی حكومت عباسیّان و ریشه دواندن مذهب تشیّع، زینب ـ قهرمان كربلا ـ نقش برانگیزاننده داشت.
 
عباس محمود عقّاد (نویسنده و ادیب مصری):‏
 
جنبش حسین، یكی از بی نظیرترین جنبش های تاریخی است كه تاكنون در زمینة دعوت های دینی یا نهضت های سیاسی پایدار گشته است... دولت اموی پس از این جنبش، به قدر عمر یك انسان طبیعی، دوام نیاورد و از شهادت حسین تا انقراض آنان بیش از شصت و اندی سال نگذشت.
 
چارلز دیكنز (نویسندة معروف انگلیسی):‏
 
اگر منظور حسین، جنگ در راه خواسته های دنیایی بود، من نمی فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حكم می كند كه او فقط به خاطر اسلام فداكاری خویش را انجام داد.
 
‏محمد علی جناح (رهبر بزرگ پاكستان):‏
 
هیچ نمونه ای از شجاعت بهتر از این كه حسین از لحاظ فداكاری و شهامت نشان داد، در عالم پیدا نمی شود. به عقیدة من، تمام مسلمانان باید از این شهیدی كه خود را در سرزمین عراق قربانی كرد، پیروی كنند.
 
‏ل. م. بوید:‏
 
در طول قرون، افراد بشر همیشه جرأت و پردلی، عظمت روح و بزرگی قلب و شهامت روانی را دوست داشته اند و به خاطر همین هاست كه آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی شود. و این بود عظمت امام حسین و من مسرورم كه با كسانی كه این فداكاری عظیم را از جان و دل ثنا می گویند، شركت كرده ام، هر چند كه 1300 سال از آن تاریخ گذشته است.
 
مهاتما گاندی (رهبر بزرگ هندوستان):‏
 
من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده ام و توجّه كافی به صفحات كربلا كرده ام. بر من روشن شده است كه اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی كند.
توماس كارلایل (دانشمند انگلیسی):‏
 
بهترین درسی كه از تراژدی كربلا می گیریم، این است كه حسین و یارانش به خدا ایمان استوار داشتند.
 
آنها با عمل خود روشن كردند كه تفوّق عددی در جایی كه حق و باطل روبه رو می شوند، اهمیّت ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیّتی كه داشت، باعث شگفتی من است.
 
‏توماس ماساریك:
 
اگر چه كشیشان ما هم از ذكر مصایب حضرت مسیح، مردم را متأثّر می سازند، ولی آن شور و هیجانی كه در پیروان حسین یافت می شود، در پیروان مسیح یافت نخواهد شد و گویا سبب این باشد كه مصایب مسیح در برابر مصایب حسین، پر كاهی است در مقابل یك كوه عظیم پیكر.
‏ادوارد براون (پروفسور):
 
حتی غیر مسلمانان نیز نمی توانند پاكی روحی را كه این جنگ اسلامی تحت لوای آن انجام گرفت، انكار كنند.
‏واشنگتن ایرونیگ (تاریخ نگار آمریكایی):
 
در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشك و در روی ریگ های تفتیدة عراق، روح حسین فنا ناپذیر است.
 
ای پهلوان و ای نمونة شجاعت و ای شهسوار من، ای حسین.
‏موریس دوكبرا:
 
اگر مورّخان ما حقیقت روز عاشورا را می دانستند و درك می كردند كه عاشورا چه روزی است، این عزاداری را مجنونانه نمی پنداشتند؛ زیرا پیروان حسین به واسطة عزاداری حسین می دانند كه پستی و زیر دستی و استعمار و استثمار را نباید قبول كنند و شعار پیشرو و آقای آنها تن به ظلم و ستم ندادن بود.
‏بروكلمان كارل (خاورشناس و پژوهشگر آلمانی):
 
شهادت حسین علاوه بر نتایج و اثرات سیاسی، موجب تحكیم و اشاعة مذهب شیعه گردید و این مذهب، مركز و مظهر تمایلات ضدّ غرب شد
 
 


درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
misf
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ